Tri Energie

Ako sme už uviedli, v ajurvéde existujú 3 základné biologické energie VataPitta Kapha (tzv. dóše). Ich rovnováhou vzniká zdravie a harmónia, pri ich nerovnováhe dochádza k vzniku chorôb a chaosu.


Ak napríklad sa Vata dostane do nerovnováhy:

vedie to k nadmerne aktívnej mysli, slabej cirkulácii, slabému vedeniu nervov, strate pamäte, nepravidelnému vyprázdňovaniu, nepríjemnej menštruácii atď – t.j. negatívne ovplyvňuje všetko súvisiace s pohybom.


Ak sa Pitta dostane mimo rovnováhu:

môžeme trpieť na nadmerný tráviaci oheň, ktorý má za následok pálenie záhy, zvýšenú žalúdočnú kyselinu, nervozitu, zápaly atď. – negatívne ovplyvňuje všetko súvisiace s teplom a trávením.


Ak sa Kapha vymkne mimo rovnováhu:

môže to viesť k chronickej zápche, priberaniu na váhe, celulitíde, zvyšovaniu hladiny cholesterolu, akné, mastnej pleti atď – t.j. negatívne ovplyvňuje všetko súvisiace so štruktúrou a mazom.

 

Synergický efekt bylín, strava, denný harmonogram, meditácie atď. sa používajú na znovunastolenie rovnováhy a tým znovunastolenie správnej funkcie rôznych systémov. Rovnováha obnovuje zdravie. Ajurvéda sa nezameriava na znižovanie symptómov, ale zameriava sa na zvyšovanie zdravia.

Ako výsledok invázií do Indie počas storočí sa ajurvéda rozštiepila. Teraz je na svojej ceste späť. Vďaka vedeckému overovaniu postupov v ajurvéde vo vedúcich výskumných inštitúciách je ajurvéda najrýchlejšie rastúcim zdravotným systémom na svete.