Artritída a Koksatróza: popis a liečba

Artritída: popis a liečba

Slovo artritída doslovne znamená zápal kĺbov. Je odvodené od gréckych slov arthron, čo znamená kĺb a itis, čo je grécky výraz pre zápal. Je to chronické zápalové progresívne ochorenie. Artritídou sa popisuje stav bolesti a stuhnutosti kĺbov, typicky sú kĺby krehké, sčervenené, prehriate a opúchajú. Perzistentná forma artritídy je známa pod názvom reumatizmus. Výskyt artritídy a reumatizmu je bežný a výskyt týchto chorôb narastá s pribúdajúcim vekom. Ochorenia postihujú tieto oblasti (sú stuhnuté a bolia):

- Kĺby
- Šľachy
- Väzy
- Mazové vačky (tzv. burzy - burzitída)

 

Typy artritídy

Všeobecne sa pod pojmom artritída označuje bolesť a stuhnutosť kĺbov. Ďalej rozlišujeme niekoľko typov artritídy:

 • Osteoartitída: vyskytuje sa pri kĺboch, ktoré nesú veľkú váhu, ako sú bedrá a kolená.
 • Reumatoidná artritída: najčastejšie sa objavuje u malých kĺbov, ako sú stredné kĺby prstov, kĺb zápästia, čeľustný kĺb, palce a členky. Charakteristicky sa vyskytuje chronický zápal, ktorý spúšťa a neustále obnovuje autoimunitný mechanizmus.
 • Ankylozujúca spondylitída: označuje sa ňou častá bolesť a stuhnutosť v dolnej časti chrbta (bolesť a zápal krížovobedrových kĺbov a následne medzistavcových kĺbov).
 • Infekčná artritída: spôsobujú ju infekcie  prenášajúce sa až ku kĺbom.
 • Psoriatická artritída: vyskytuje sa u ľudí trpiacich na psoriázu (lupienku).
 • Dna: je to bolestivý typ artritídy, ktorý vzniká nahromadením kyseliny močovej v tele, zvyčajne sa začína na palci na nohe.
 • Koksatróza: je to degeneratívna osteoartritída bedrových kĺbov dnes už bežne sa vyskytujúca u dospelej populácie. Podrobne sa tomuto ochoreniu venujeme nižšie v texte.

Medzi ďalšie typy artritídy patria:

Juvenilná idiopatická artritída, fibromyalgia, systémový lupus, skleroderma, polymyalgia rheumatica, tendinitída.

 

Znaky a symptómy artritídy

Trpíte na artritídu?

Všeobecne bolesť  v kĺboch naznačuje artritídu. Ďalšími príznakmi sú stuhnutosť kĺbov a problémy s pohybom. Ďalej je to:

 • Opuch kĺbov
 • Ranná stuhnutosť v okolí kĺbov trvajúca 1 hodinu
 • Stála a opakujúca sa bolesť alebo citlivosť kĺbov
 • Problémy s pohybom a bežným používaním kĺbov
 • Sčervenanie v okolí kĺbov

 

Ako je možné artritídu liečiť?

Bolesť pri artritíde môže byť mierna ale aj vážna. Ak je bolesť a stuhnutosť mierna, zvyčajne sa predpisujú lieky na úľavu od bolesti na báze acetaminophenu. V prípade vážnej artritídy sú to už protizápalové lieky, ako sú napr.

 • Analgetiká,
 • Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)
 • Kortikosteroidy
 • A ďalšie...


Majú tieto lieky vedľajšie účinky?

Áno, majú vedľajšie účinky. Odporúčame Vám pravidelne konzultovať ich užívanie s lekárom a spoločne hľadať spôsob na minimalizovanie ich vedľajších účinkov. Každý z nás reaguje na lieky odlišne. Môžu sa objaviť niektoré z týchto vedľajších účinkov:

Opuch, pálenie záhy, bolesť žalúdka, žalúdočné vredy, zvýšené riziko tvorby krvných zrazenín, infarkt, zvýšená úroveň tukov a cukrov v krvi, rednutie kostí, sčervenanie, vážne infekcie...

 

Je potrebné urobiť zmeny v životnom štýle?

V prípade artritídy môžeme predpokladá, že nastanú škody v oblasti kĺbov, niektorých vnútorných orgánov a na koži. Odporúčame preto udržiavať vyrovnaný životný štýl, do ktorého by ste mali zahrnúť:

Cvičenie: venujte sa takým fyzickým aktivitám, ktoré nebudú príliš zaťažovať kĺby a kolená. Fyzické aktivity znižujú bolesť v kĺbov a ich stuhnutosť, zvyšujú ohybnosť a silu svalov. Odporúčajú sa športy akým je bicyklovanie, chôdza, strečing, cvičenia v vode a plávanie.

Diéta: neexistuje špeciálne navrhnutá diéta pre artritídu, všeobecne sa ale odporúča rozumne zostavené jedlo v kombinácii s cvičením, ktoré vám umožnia kontrolovať vašu váhu. Navyše ak máte dnu, odporúčame vám vynechať alkohol a vnútorné orgány zvierat (pečeň, obličky), ančovičky, sardinky a výpeky z mäsa.

Ráno si dožičte teplú sprchu.

Pravidelne navštevujte svojho lekára.

 

Koksatróza: popis a liečba

Koksatróza je degeneratívna osteoartritída bedrových kĺbov. Dnes už sa koksatróza bežne vyskytuje u dospelej populácie. Hlavnou príčinou koksatrózy je degenerácia chrupavky. Ďalšími príčinami, ktoré vedú ku koksatróze sú:

 • Mechanické poškodenie bedrového kĺbu: stehenný kĺb vyčnieva dopredu alebo dozadu. Táto nerovnováha v kĺbe poškodzuje krčok stehennej kosti neustálymi nárazmi počas ohýbania v kĺbe. Prvými symptómami je bolesť v slabinách, neskôr poškodenie kĺbu, ktoré spôsobuje veľkú bolesť a stuhnutosť.
 • Poruchy obehu: pri poruchách obehu nastáva osteonekróza hlavice stehenného kĺbu ako výsledok prerušenia zásob krvi do kosti. Nedostatočný prísun krvi do hlavice stehenného kĺbu vyústi v ischémiu hlavice stehennej kosti a má za následok smrť buniek kostnej drene a osteocytov, neskôr k zrúteniu nekrotickej časti.
 • Zápalové ochorenie: tiež známe pod názvom chronická polyartritída je viacnásobná artritída kĺbov, ktorá spôsobuje chronickú bolesť a zápal viacerých kĺbov.

Najčastejšou vyskytujúcou sa formou koksatrózy je práve mechanické poškodenie bedrového kĺbu.

 

Odporúčania pre liečbu koksatrózy

Pravidelne cvičte ľahké cviky na schudnutie, resp. udržanie si váhy, vrátane aeróbnych aktivít ako sú:

 • Rýchla chôdza po dobu 30 minút 3 x do týždňa.
 • Bicyklovanie.
 • Plávanie.
 • Rehabilitačné cviky na udržanie pohyblivosti a pružnosti kĺbu a posilnenie okolitých svalov.
 • Pokúste sa obmedziť nosenie ťažkých vecí, chôdzu v teréne a vyhnite sa dlhému státiu.

 

Liečba koksatrózy

Na liečbu koksatrózy sa predpisujú lieky alebo vnútro kĺbové injekcie, analgetiká a nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Krátkodobo táto liečba nemusí mať kontraindikácie, pri dlhodobej liečbe sa môžu objaviť vážne vedľajšie účinky.


Ajurvéda a liečba artritídy a koksatrózy

Podľa ajurvédy súvisí artritída s nedostatočným trávením a oslabenou funkciou hrubého čreva, v ktorom sa hromadí nestrávené jedlo a odpad. Tieto nahromadené toxíny sa cez stenu oslabeného čreva dostanú až ku kĺbom a spôsobia zápal. Trávenie súvisí s elementom ohňa v tele a s nerovnováhou vo všetkých troch energiách, Pita, Vata aj Kapha. Táto nerovnováha oslabí prvky ohňa. Oslabením tráviaceho ohňa dochádza k nahromadeniu toxínov a vzniku lepkavej substancie známej pod názvom AMA (Ama = odpadové látky, toxíny).  Ama sa nahromadí v kĺbov a ďalších bunkách a tkanivách, kde spôsobuje zápal. Tým sa spustí autoimunitný systém, ktorý napadne povrch kĺbov a spôsobí bolesť, vysychanie a stuhnutie kĺbov. Za hlavnú príčinu artritídy považuje ajurvéda nerovnováhu v energii Vata.

 

Ajurvédska medicína - bylinné produkty:

Boswellia Kurkumin Planet Ayurveda

Ak trpíte rôznym bolesťami chrbtice, kĺbov, prstov a palcov na nohách, odporúčame Vám nasledujúce ajurvédske produkty. V Planet Ayurveda sme pripravili tieto účinné protizápalové produkty:


Boswellia Curcumin Kapsule: v rámci ajurvédy najúčinnejšia kombinácia s najvyšším protizápalovým účinkom. Dosahujeme s ňou vynikajúce výsledky čo sa týka úľavy od bolesti kĺbov a redukcie opuchov. Táto kombinácia zlepšuje stav kĺbov podporením cirkulácie krvi a flexibility kĺbov. Taktiež má analgetický účinok a znižuje zápal aj priľahlých svalov. Obidve rastliny, Boswellia (Shallaki) aj Curcumin synergicky účinkujú na redukciu zápalu a bolesti u všetkých typov artritídy.

Boswellia Curcumin kapsuly sú 100% prírodné bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Neobsahujú žiadne lacné plnivá, aditíva ani chemikálie.Ashwagandha Kapsule Planet Ayurveda asvagandaAshwagandha KapsuleAshwagandha (Withania somnifera) je známa tradičná ajurvédska bylina, popísaná v Ajurvéde už pred 3000 rokmi. V ajurvéde bola Ashwagandha klasifikovaná ako bylina Rasayana (omladzujúca bylina) pre svoje účinky dodania energie a vitality. Ajurvéda je celosvetovo známa bylina, ktorá sa používa na výrobu rôznych toník na zlepšenie celkového zdravia a prevenciu pred chorobami a ochoreniami pohybového aparátu, ako sú rôzne typy artritíd, reuma a podobne.

Niektoré z účinkov Ashwagandhy:

 • Znižuje nervozitu, stres a pomáha pri depresii.
 • Redukuje únavu svalov a stuhnutosť v krku.
 • Napomáha pri ochoreniach pohybového aparátu (artritída, bolesť kĺbov, bolesti nôh).
 • Vracia svalom silu a vytrvalosť.

 

Všeobecné odporúčania pri liečbe artritídy a koksatrózy

Počas liečby artritídy si udržiavajte optimálnu váhu. Vo všeobecnosti sa vyhnite mliečnym výrobkom, jedlám s vysokým obsahom proteínov, zemiakom a všetkým ľuľkovitým rastlinám (paradajka, paprika).

Žiadne produkty nezodpovedajú vášmu výberu